Reklama

Światy Antoniego Gołubiewa

Światy Antoniego Gołubiewa

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Powstało siedem tomów epopei "Bolesław Chrobry" i to jeszcze ciągle nie był koniec. Gołubiew zmieniał swoją prozę, swój punkt patrzenia na bohaterów. Traktował ich jak żywych znajomych i przyjaciół.
W

W dziesięciolecie śmierci pisarza, w czerwcu 1989 roku, Janina Gołubiewowa w rozmowie z "Tygodnikiem" przywołała jego słowa wypowiedziane w szpitalnej sali: "Żal mi światów, które odejdą wraz ze mną".

Teraz, gdy od śmierci Tola, przyjaciela i twórcy, minęło całe lat trzydzieści, nad stosem książek przez niego pozostawionych i nad ogromnym zasobem moich własnych wspomnień tamte pożegnalne słowa wydają mi się kluczem do pamięci o nim. To tak właśnie musiało być: gdy tworzył, ale i gdy działał, gdy żył (jakże nieraz trudno i znojnie) - zawsze były to całe światy, poznawane i stwarzane. Domagające się odpowiedzi i stawiające przed nim wyzwania - kosmos. Nie jest niczym dziwnym, że studia na Uniwersytecie Batorego w Wilnie rozpoczął od fizyki i astronomii (ostatecznie ukończył historię).

***

Kiedy umierał, miał 72 lata. Nie doczekał...

7524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]