Reklama

Światło w labiryncie

Światło w labiryncie

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Na unikatowej wystawie w Wiecznym Mieście można było przeżyć niezwykłą przygodę z dokumentami, które stworzyły historię naszego świata.
G

Gdzie ostatnio można było znaleźć skarby Tajnego Archiwum Watykańskiego, powstałego 400 lat temu? Rzecz jasna w Rzymie. Ale nie w Watykanie, lecz w centrum Wiecznego Miasta. I nie pod kluczem, a na wystawie „Lux in arcana” („Światło w tajemnicy”). Watykan, dający pożywkę spiskowym teoriom – czasem przybierającym formę popkulturowych fenomenów, jak „Anioły i demony” Dana Browna – zaoferował smakowity kęs historii: dokumenty świadczące nie tylko o potędze i błędach papiestwa, ale też o jego wpływie na ostatnie tysiąclecie.

Miejsce ich prezentacji było iście magiczne: przy Piazza del Campidoglio, zaprojektowanym przez Michała Anioła, strzeżonym przez konny posąg cesarza-filozofa Marka Aureliusza. Tam, gdzie kiedyś starożytni szukali pociechy w Świątyni Jowisza Kapitolińskiego, a dziś strawę dla ducha przynoszą Muzea Kapitolińskie.

OSIE KONFLIKTÓW

...

6094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]