Z archiwum „W”

Papież udostępnia kolejną część tajnego archiwum: dokumenty o tym, jak Watykan patrzył na III Rzeszę, Holokaust, komunizm. A także na Polskę. Czy to przełom w debacie, która od kilku dekad toczy się...

Reklama

Z archiwum „W”

Z archiwum „W”

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Papież udostępnia kolejną część tajnego archiwum: dokumenty o tym, jak Watykan patrzył na III Rzeszę, Holokaust, komunizm. A także na Polskę. Czy to przełom w debacie, która od kilku dekad toczy się wokół Piusa XII?
Płyta z herbem papieskim Piusa XII na posadzce bazyliki św. Piotra, Watykan, 2013 r. ERIC GAILLARD / REUTERS / FORUM
O

Ojciec Pierre Blet miał 38 lat, gdy przyszedł tam po raz pierwszy. Francuski duchowny księdzem został już w sile wieku, po trzydziestce. Z powodu wojny musiał przerwać naukę w seminarium jezuitów w Laval, w zachodniej Francji. Wyświęcony w 1950 r., osiem lat później obronił na Sorbonie doktorat z historii Kościoła i niemal od razu dostał propozycję pracy na Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie.

Blet badał dzieje papieskiej dyplomacji, a w tajnym archiwum watykańskim znalazł wszystko, co potrzeba. Przychodził tam codziennie przez kolejnych 50 lat. Długo należał do grona nielicznych historyków, którzy mieli do niego dostęp.

Secretum Vaticanum

Watykańskie archiwum (jego łacińska nazwa to Archivium Secretum Vaticanum) jest tajne tylko w potocznym znaczeniu. W średniowiecznej łacinie słowo secretum oznaczało nie tajemnicę, lecz prywatność: gromadzone akta...

16938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]