Reklama

Światło, które niszczy

Światło, które niszczy

06.08.2018
Czyta się kilka minut
Od Archimedesa podpalającego okręty miedzianym lustrem po kosmiczne lasery z „Gwiezdnych wojen” – militarne zastosowania światła kuszą i inspirują. Czy są realne?
Demonstracja systemu broni laserowej na okręcie USS Ponce, Zatoka Arabska, listopad 2014 r. JOHN F. WILLIAMS / U.S. NAVY
W

Wpierwszych dniach lipca świat obiegła informacja, że chińscy inżynierowie wyprodukowali prawdziwie śmiercionośną zabawkę: przypominający wielkością kałasznikowa laserowy karabin, który może ponoć z odległości 800 m podpalić ubranie lub pociąć ludzką skórę. Eksperci wątpią, czy twórcy broni mówią o niej całą prawdę, ale po raz kolejny okazuje się, że fantastyka naukowa inspiruje nie tylko naukowców, ale i wojskowych. Czasami – z niepokojącymi rezultatami.

Krótka historia promienia śmierci

Od Herberta George’a Wellsa po Gwiazdę Śmierci – fantastyka pełna jest futurystycznych broni strzelających światłem i gorącem. Czy nazwiemy je laserami, blasterami, fazerami, czy promieniami śmierci, zasada miałaby być cudownie prosta. Celujemy, naciskamy spust, promień błyska, a cel staje w płomieniach, wybucha albo po prostu znika.

Winić możemy starożytnych. W komedii...

12393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

jestem ciekaw czego beda uzywali amerykanscy Space Marines. Moze bolterow?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]