Reklama

Świat na mojej głowie

Świat na mojej głowie

11.04.2006
Czyta się kilka minut
Lenistwo jest przede wszystkim grzechem zaniechania, czyli odłożeniem na inny czas obowiązku, z którego powinnam się wywiązać dziś. Ale ma również głębszy wymiar: człowiek leniwy nie rozwija się duchowo.
Rycina z oficyny Paula Fuersta (ok. 1635): "Siedem grzechów głównych" (trzecie z prawej - lenistwo)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Czy ogarnia Cię niekiedy pokusa, by położyć się na kanapie i niczym bohater znanego wierszyka ,,nic nie robić cały dzień"?

JANINA OCHOJSKA-OKOŃSKA: - Niekiedy marzę, szczególnie gdy mam mnóstwo pracy, położyć się i obłożyć powieściami Agaty Christie. Ale nawet jeśli wyrwę się z Warszawy, rzadko udaje mi się uciec przed pracą. Czasami chciałabym pozwolić sobie na bezczynność, bo w głębi duszy mam skłonność do lenistwa, niemniej nawet w sobotę, budząc się o ósmej, czuję imperatyw, by pracować: odpowiadam na maile, zajmuję się krakowskim mieszkaniem itd., bo zawsze mam poczucie, że jestem w ,,niedoczasie", nie zrobiłam czegoś, co zrobić powinnam. Przed spotkaniem z Wami spisywałam wspomnienia z Groznego, skąd niedawno wróciłam, i przypomniałam sobie, że spotkałam tam Czeczenkę, której obiecałam, iż jej poważnie chorą córkę skontaktuję z jakąś organizacją...

16928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]