Święta bezczynność

SZYMON HIŻYCKI OSB, opat tyniecki: Jeśli człowiek nie znajdzie czasu dla bliskich, dla siebie, dla Boga, to zapomni o tym, kim jest.

Reklama

Święta bezczynność

Święta bezczynność

26.08.2019
Czyta się kilka minut
SZYMON HIŻYCKI OSB, opat tyniecki: Jeśli człowiek nie znajdzie czasu dla bliskich, dla siebie, dla Boga, to zapomni o tym, kim jest.
LIVIA COMANDINI / GETTY IMAGES
M

MACIEJ MÜLLER: Przez sześć dni Bóg pracował, przez jeden odpoczywał. Brak równowagi między odpoczynkiem a pracą jest wpisany w Jego plany?

SZYMON HIŻYCKI OSB: Ten siódmy dzień nie jest tym samym, co my rozumiemy jako urlop. W szabacie – a to Bóg świętował go jako pierwszy – chodzi o to, aby czas złożyć w ofierze Panu Bogu, zwrócić się całkowicie do Niego. To już samo w sobie jest niezwykle optymistyczne, gdyż pokazuje człowieka jako kogoś, kto jest na Boga ukierunkowany, ale też że Bóg tego dążącego do Niego człowieka przyjmuje. W tradycji monastycznej refleksja nad Boskim odpoczynkiem opisanym w Księdze Rodzaju wykształciła praktykę otium, czyli odłożenia rzeczy, którymi zajmujemy się na co dzień, i stanięcia przed Bogiem takimi, jakimi jesteśmy – poświęcenie się czytaniu i medytacji Pisma Świętego, studium teologii itd. Mnisi mówili o otium...

16361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]