Święta bezczynność

SZYMON HIŻYCKI OSB, opat tyniecki: Jeśli człowiek nie znajdzie czasu dla bliskich, dla siebie, dla Boga, to zapomni o tym, kim jest.

Reklama

Święta bezczynność

Święta bezczynność

26.08.2019
Czyta się kilka minut
SZYMON HIŻYCKI OSB, opat tyniecki: Jeśli człowiek nie znajdzie czasu dla bliskich, dla siebie, dla Boga, to zapomni o tym, kim jest.
LIVIA COMANDINI / GETTY IMAGES
M

MACIEJ MÜLLER: Przez sześć dni Bóg pracował, przez jeden odpoczywał. Brak równowagi między odpoczynkiem a pracą jest wpisany w Jego plany?

SZYMON HIŻYCKI OSB: Ten siódmy dzień nie jest tym samym, co my rozumiemy jako urlop. W szabacie – a to Bóg świętował go jako pierwszy – chodzi o to, aby czas złożyć w ofierze Panu Bogu, zwrócić się całkowicie do Niego. To już samo w sobie jest niezwykle optymistyczne, gdyż pokazuje człowieka jako kogoś, kto jest na Boga ukierunkowany, ale też że Bóg tego dążącego do Niego człowieka przyjmuje. W tradycji monastycznej refleksja nad Boskim odpoczynkiem opisanym w Księdze Rodzaju wykształciła praktykę otium, czyli odłożenia rzeczy, którymi zajmujemy się na co dzień, i stanięcia przed Bogiem takimi, jakimi jesteśmy – poświęcenie się czytaniu i medytacji Pisma Świętego, studium teologii itd. Mnisi mówili o otium...

16361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

cały problem w tym naszym wyobrażeniu B o g a... [młodemu opatowi tynieckiemu życzę odwagi i wytrwałości w poszukiwaniu s i e b i e]

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]