Reklama

Nie chodzi o to, by złapać zajączka

Nie chodzi o to, by złapać zajączka

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Tegoroczne wielkopostne rekolekcje poświęcamy siedmiu grzechom głównym: pysze, chciwości, nieczystości, zazdrości, nieumiarkowaniu, gniewowi i lenistwu. W tradycji religijnej zostały one uznane za "główne, gdyż są źródłem wielu innych grzechów. Cykl rozpoczęliśmy rozmową o pysze z Jerzym Pilchem.
Rycina z oficyny Paula Fuersta (ok. 1635): "Siedem grzechów głównych" (pośrodku - Gniew)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Nie bez powodu zwróciliśmy się do Siostry z prośbą o rozmowę na temat gniewu...

S. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA: - Bo jestem gniewliwa?

- A czy można pomagać najbiedniejszym bez gniewu?

- Gniew może być dobry i może być zły. Przede wszystkim należy odróżnić gniew od złości. Wprawdzie nie istnieje grzech główny zwany złością, niemniej nie sposób dopatrzyć się w niej jakiejkolwiek emocji pozytywnej. Co innego w gniewie, który bywa uczuciem pozytywnym. Gdy widzę ludzką krzywdę, budzi się we mnie gniew i twierdzę, że słuszny. Dlaczego? Bo nie wiedzie do unicestwienia sprawcy zła, lecz chce go odmienić i - co najważniejsze - pragnie pomóc jego ofierze. Gdybym nie miała w sobie gniewu na widok ofiar wojny w Darfurze, byłabym obojętna na ludzką krzywdę i zgadzałabym się na śmierć ludzi niewinnych. Gniew budzi więc...

19479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]