Reklama

Obojętność, która zabija

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej: Chrześcijańska Europa umiera dlatego, że u jej brzegów tonie kurdyjski chłopczyk. Że umiera w nas współczucie, solidarność, chęć niesienia pomocy, otwartość i miłość do drugiego człowieka.
Fot. Mateusz Skwarczek / AG
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Co ja mogę?

JANINA OCHOJSKA: Możesz wiedzieć. Interesować się. Pytać i się martwić.

Wiedzieć, że są uchodźcy i że przeżywają dramat?

Tak. Wiedzieć, że śpią na dworcu w Budapeszcie. Że toną. Możesz o tym pamiętać.

Moja pamięć życia im nie uratuje.

Wiem jedno. I to nie jest zwykłe gadanie: świadomość jednych, że drudzy przeżywają dramat, ma wpływ na los świata.

Piszesz to w „Znaku” w 2005 r.: „Nie tylko głód, pragnienie, choroby czy bomby zabijają ludzi. Zabija ich przede wszystkim nasza obojętność”.

To, że „wiemy”, już staje się początkiem nadziei dla tych ludzi. Nasz gest solidarności z nimi, nasze zmartwienie już jest początkiem odmiany ich losu.


O uchodźcach i migrantach pisaliśmy w „Tygodniku” na długo przed...

13335

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]