Reklama

Surowy władca

Surowy władca

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia lat Jozue zdobywał ziemię obiecaną, kolejne osiem lat, jak czytamy w Księdze, potomkowie Jakuba zasiedlali pozostawione miasta i wsie.
O

Osiedlili się w domach, których nie zbudowali. Uprawiali winną latorośl, której sami nie sadzili, czerpali wodę ze studni, które wykopali dawni mieszkańcy. Jak uczą nas midrasze, lud był bardzo zajęty od rana do nocy urządzaniem się. Powiadają, że tak ich codzienny trud wyczerpywał, iż nie zauważyli śmierci swojego starego już wodza i nauczyciela Jozuego. Sadzili wtedy drzewa, zbierali pszenicę, plotkowali, kochali.
Jozue umarł w samotności, mając 110 lat, i został pochowany na Gasz-Har Gasz, Górze Gniewu. Wedle Talmudu Bóg wybrał tę górę, by pokarać niewdzięczny lud, który nie miał ani czasu, ani głowy do chodzenia na pogrzeb Jozuego. Na wojnie był ich wodzem. Posłusznie wykonywali jego rozkazy, ale gdy nastał czas pokoju, gdy ziemia była wolna od bitewnego krzyku, już go nie potrzebowali, porzucili jak zużyty garnek.
Umarł samotnie, ale jego całe życie wydaje się smutne...

3147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]