Reklama

Ładowanie...

Sukot

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Święto kuczek ustanowił sam Bóg, oznajmiając, że przypadać ma piętnastego dnia miesiąca Tiszri, trwać siedem dni, a zacznie się w szabat. Oznajmia Pan, że jest to święto radości, a obchodzić je mają Izraelici na pamiątkę tych, którym "kazałem mieszkać w szałasach, kiedy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej" (Ks. Kapłańska 23, 43). Z tego zdania wynika, że to Wszechmocny umieścił Żydów w kuczkach. Wiemy też, że lud na pustyni żył w stałej obecności Boga.
P

Przez kilkadziesiąt lat Pan opiekował się nim: z nieba spadała aż do znudzenia manna, woda wypływała wprost ze skał, a na wezwanie Mojżesza pojawiały się tysiące smakowitych przepiórek. Obłok Chwały otaczał obozowiska wędrowców. Na pamiątkę wyjścia z Egiptu stawiane szałasy mają - jak uczy tradycja - przypominać o obecności Boga na pustyni. Szałasy buduje się z gałęzi, a dach powinien być na tyle prześwitujący, by zobaczyć przezeń gwiazdy. Nakazane jest, by spożywać w kuczce posiłki, a jak można, równieź w nich spać. Całość konstrukcji ma być lekka i łatwa do przeniesienia. Bo taką zapewne była na pustyni synajskiej. Święto jest radosne, bo trudno nie cieszyć się Boską obecnością. W tym tkwiło bogactwo ludu idącego do ziemi obiecanej. Mogli do swojego życia włączyć głębię przeżycia religijnego.

Gaon z Wilna pytał o obecność Obłoku Chwały. Zastanawiał się,...

4120

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]