Reklama

Ładowanie...

Stres Kościoła

19.08.2013
Czyta się kilka minut
Po ujawnieniu afery finansowej w słoweńskim Kościele poleciały biskupie głowy. Dla papieża Franciszka bankructwo archidiecezji Mariboru było pierwszym testem z zarządzania kryzysowego w ekonomii.
Protest przed siedzibą Narodowego Banku Słowenii, Lublana, 8 lutego 2013 r. Fot. IMAGO STOCK&PEOPLE / EAST NEWS
O

Ostatniego dnia lipca nuncjusz apostolski w Słowenii bp Juliusz Janusz ogłosił to, czego pod Triglavem spodziewano się od pewnego czasu. Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupów: 70-letniego Antona Stresa, metropolity stołecznej Lublany, oraz 58-letniego Marjana Turnšeka, rządzącego dotąd archidiecezją mariborską. Obu obarcza się winą za zadłużenie miejscowego Kościoła katolickiego na niebagatelną kwotę 800 mln euro.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej nie powiedziano jednak całej prawdy: dymisje hierarchów wymusił Watykan, od dwóch lat zaniepokojony krytyką finansowych poczynań biskupów. Dla Słoweńców, których kraj zmaga się z recesją, problemy Kościoła jak w soczewce skupiają te całej klasy rządzącej: niegospodarność, korupcję i upadek autorytetów, które przez 20 lat dziejów niepodległego państwa wydawały się nienaruszalne. Franciszkowe ubóstwo – pisze...

8304

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]