Reklama

Stara dobra Ameryka

Stara dobra Ameryka

17.08.2006
Czyta się kilka minut
W oczach zwykłego Amerykanina jest zasadnicza różnica między Wietnamem i Irakiem: kiedyś wojna kojarzyła się z czymś obcym i odległym, z ofiarą niepotrzebną; dziś kampania w Iraku to część wojny z terroryzmem. Zwykły Amerykanin nie zastanawia się, czy jest słuszna. On czuje, że amerykańskie zaangażowanie w Iraku ma związek z jego elementarnym bezpieczeństwem w kraju.
Joseph Lieberman
G

Gazety - i w Europie, i w Polsce - rozgłaszają, że w Stanach Zjednoczonych wybuchła polityczna bomba. Chodzi o widowiskową porażkę długoletniego senatora Partii Demokratycznej z Connecticut, Josepha Liebermana, który przegrał partyjne prawybory z nowicjuszem, zamożnym biznesmenem z branży telewizyjnej Nedem Lamontem. Teza gazetowych komentatorów jest prosta: Lieberman uległ, gdyż zbyt gorliwie wspierał politykę zagraniczną prezydenta Busha (z Partii Republikańskiej), a w szczególności ideę wojny w Iraku.

Tymczasem decyzja wyborców z Connecticut wcale nie oznacza, że Ameryka jednoznacznie odrzuca doktrynę Busha, a kraj powtarza w Iraku swoje wietnamskie doświadczenie sprzed ponad trzech dekad.

Partia Demokratyczna, choć o mieszczańskich korzeniach, dziś kojarzy się raczej z lewicą. Jednak amerykańska scena publiczna różni się od europejskiej i...

6740

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]