Reklama

Ładowanie...

Kogo Ameryka nienawidzi bardziej

10.10.2022
Czyta się kilka minut
Tuż przed wyborami „połówkowymi” większość obywateli USA żyje w dwóch równoległych światach. Są zgodni, że demokracja jest zagrożona – i że winna temu jest druga strona.
Prezydent Joe Biden przemawia na wiecu Partii Demokratycznej. Waszyngton, 23 września 2022 r. / EVAN VUCCI / AP / EAST NEWS
P

Prezydent Joe Biden dobrze wie, dlaczego dwa lata temu, jesienią 2020 r., to on wygrał: 81 mln Amerykanów oddało na niego głos, bo panicznie bało się reelekcji Donalda Trumpa.

Ten sam strach – strach przed pogrążającym Stany trumpowskim populizmem – Biden wykorzystuje dziś, przed zaplanowanymi na listopad wyborami. Zwane są „połówkowymi”, gdyż odbywają się w połowie kadencji prezydenckiej. Ich wynik przesądzi o układzie sił w parlamentach stanowych oraz o utrzymaniu przez Demokratów przewagi w obu izbach Kongresu – wybierani są w nich bowiem wszyscy członkowie Izby Reprezentantów i jedna trzecia senatorów.

W grze o tak wysoką stawkę Biden nie mówi już o jednoczeniu narodu, lecz dzieli go – jak niegdyś Trump. Podczas niedawnych wieców poparcia dla kandydatów Partii Demokratycznej prezydent określał zwolenników Trumpa mianem „półfaszystów” i sugerował, że są zagrożeniem...

16203

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]