Reklama

Stan napięcia

Stan napięcia

11.08.2018
Czyta się kilka minut
Polityka energetyczna obecnej władzy ma więcej sensu, niż władza sama gotowa jest przyznać przed swym najtwardszym elektoratem. Ale to wciąż za mało, by uchronić nas przed co najmniej dekadą bardzo drogiego prądu.
FLORIAN GAERTNER / GETTY IMAGES
E

Encyklopedyczna definicja energii elektrycznej nie wspomina słowem o jej właściwościach politycznych. W czasach, gdy duża awaria zasilania grozi zatarciem niemal wszystkich mechanizmów codzienności – od oświetlenia klatki schodowej, przez sygnalizację drogową, a kończąc na systemach bankowych i wojskowych instalacjach wywiadowczych – żadne państwo nie może pozwolić sobie na oddanie kontroli nad prądem wolnorynkowym harcownikom. W polskiej polityce energetycznej od lat chodzi rzecz jasna o to samo, lecz, niestety, nie tylko o to. I właśnie owa reszta jest dziś jej największym problemem.

Elektrosuweren

Jednym z najważniejszych celów politycznych każdego rządu jest suwerenność energetyczna, a mniej koturnowo – zdolność do zaopatrzenia Polski wyłącznie w prąd z krajowych źródeł. Bez względu na ideologiczne i partyjne korzenie politycy mówią o tym w każdej kampanii od 1989...

10387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jako elektryk widzę, że zaprzepaszczono 30 lat z budową elektrowni jądrowej. Mimo wielu kontrowersji i wielkich awarii, które miały miejsce w Czarnobylu i Fukushima w chwili obecnej nie ma innej sensownej alternatywy. Wszystkie dotychczasowe rządy udawały, że coś robią w tym temacie, a nawet niektórzy politycy przez wiele lat brali niezłą kasę za to aby tak robić aby nic nie zrobić w temacie EJ. Na energii odnawialnej nie uda nam się zbudować stabilnego systemu energetycznego, ponieważ nie mamy źródeł jej magazynowania, a sama energetyka odnawialna oparta na wietrze i słońcu jest bardzo niestabilna i wymaga źródeł konwencjonalnych dla zapewnienia stabilności systemu. Również doniesienia prasowe o tym, że pomimo upałów nie mamy ograniczeń (poziomów zasilania) jest radością przez łzy Krajowej Dyspozycji Mocy. Dziś cieszymy się, że nie musimy wprowadzać poziomów zasilania jak w dawno zapomnianych czasach - lata 70 i 80 ubiegłego wieku.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]