Reklama

Ładowanie...

St Aubyn to jest to

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Pięć powieści ułożonych w cykl zawierający bezlitosny i wnikliwy opis angielskiej socjety. Zgrai koszmarnych nygusów i snobów.
Wielki Narodowy Festiwal Wyścigów Konnych w Liverpoolu. Kwiecień 2017 r. OLI SCARFF / AFP / EAST NEWS
K

Każdy ma kilkanaście takich książek. Szczęściarze – kilkadziesiąt. Nie znalazłem, jak na razie, dobrego słowa, którym bym mógł błyskotliwie i ostatecznie zdefiniować te wyjątkowe tytuły. Bo „klasyka” jest pojemną i szacowną kategorią, ale nie wszystkie da się do niej zaliczyć – a to z racji młodego ciągle wieku niektórych spośród nich, a to dlatego, iż nie każdy został namaszczony przez Arbitrów i Autorytety świętymi olejami kanonizacji.

„Ulubione” brzmią zbyt infantylnie i kojarzą się z asekuranckimi odpowiedziami celebrytów na pytania magazynu „Gala” bądź tą rubryką w CV, w której kandydat umieszcza fachowo spreparowane dossier swojej artystycznej duszy – smooth jazz, Coppola, „Władca pierścieni”, dojrzałe renklody i żagle.

„Arcydzieła”? Raczej odpada. Bo nie zawsze to kwestia maestrii i głębi przesądza o umieszczeniu w tym ekstraordynaryjnym...

14166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]