Reklama

St Aubyn to jest to

St Aubyn to jest to

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Pięć powieści ułożonych w cykl zawierający bezlitosny i wnikliwy opis angielskiej socjety. Zgrai koszmarnych nygusów i snobów.
Wielki Narodowy Festiwal Wyścigów Konnych w Liverpoolu. Kwiecień 2017 r. OLI SCARFF / AFP / EAST NEWS
K

Każdy ma kilkanaście takich książek. Szczęściarze – kilkadziesiąt. Nie znalazłem, jak na razie, dobrego słowa, którym bym mógł błyskotliwie i ostatecznie zdefiniować te wyjątkowe tytuły. Bo „klasyka” jest pojemną i szacowną kategorią, ale nie wszystkie da się do niej zaliczyć – a to z racji młodego ciągle wieku niektórych spośród nich, a to dlatego, iż nie każdy został namaszczony przez Arbitrów i Autorytety świętymi olejami kanonizacji.

„Ulubione” brzmią zbyt infantylnie i kojarzą się z asekuranckimi odpowiedziami celebrytów na pytania magazynu „Gala” bądź tą rubryką w CV, w której kandydat umieszcza fachowo spreparowane dossier swojej artystycznej duszy – smooth jazz, Coppola, „Władca pierścieni”, dojrzałe renklody i żagle.

„Arcydzieła”? Raczej odpada. Bo nie zawsze to kwestia maestrii i głębi przesądza o umieszczeniu w tym ekstraordynaryjnym...

14166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]