Reklama

Sprzeczne sygnały

Sprzeczne sygnały

05.03.2007
Czyta się kilka minut
Niektórzy zgryźliwi obserwatorzy polskiego życia publicznego z przekąsem uspokajają, że dopóki zapał uczestników obecnego obozu władzy ukierunkowany jest na rozliczenia z przeszłością i tropienie agentów, dopóty przynajmniej gospodarka może się rozwijać spokojnie, niezależnie od politycznych awantur i zawirowań. Najwyraźniej jednak układ rządzący nie jest zadowolony z opinii, że dobre wskaźniki ekonomiczne nie mają związku z jego działalnością, a komentatorzy zachęcają, by fazę korzystnej koniunktury wykorzystać do przeprowadzenia odważnych zmian strukturalnych. Ostatnio pojawiło się zatem kilka propozycji takich zmian, które jednak tworzą chaotyczną mieszaninę.
G

Gdy zatem ministerstwo finansów proponuje zmniejszenie składki ubezpieczenia rentowego i obniżenie w ten sposób pozapłacowych kosztów pracy, ministerstwo pracy proponuje radykalną podwyżkę płacy minimalnej, co grozi zupełnym oderwaniem jej od wydajności pracy i finansowych możliwości pracodawców. Rząd zapowiada ułatwienia dla przedsiębiorców, jakie ma przygotować Roman Kluska, a w tym samym czasie forsowany jest projekt utrudnień w otwieraniu supermarketów. Gdy wicepremier Zyta Gilowska zapowiada zmniejszenie tzw. klina podatkowego, czyniącego pracę zbyt drogą i w ten sposób przyczyniającego się do wysokiego bezrobocia, prezydent publicznie popiera związkowe żądanie ograniczenia elastycznych form zatrudnienia, które ułatwiają znalezienie i wykonywanie zatrudnienia, a więc sprzyjają zmniejszaniu bezrobocia.

Sygnały co do zamierzeń w polityce gospodarczej są...

1330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]