Reklama

Ładowanie...

Hasselblad i wieże

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Kupił kamienicę. Na jej bocznej ścianie zainstalował panoramiczne okno wychodzące na rzekę Hudson, Manhattan i World Trade Center. Przez 33 lata zrobił wieżom tysiąc zdjęć.
Manhattan w dymie po zapaleniu się na Staten Island tysięcy zużytych opon, 23 listopada 1987 r. Fot. Stan Atava
K

Kolekcja aparatów fotograficznych: od tych pochodzących z lat 60. (przede wszystkim firmy Hasselblad), aż po najnowszy nabytek – nikona D800. Wszystkie z najwyższej półki. Większość z nich jest zamknięta na co dzień w szafie pancernej. Właścicielem jest Stanisław Nazalewicz, podpisujący swe zdjęcia: Stan Atava. Stan od Stanisław, Atava nawiązuje zaś do trójkątów sieci triangulacyjnej stosowanej w geodezji. Nazalewicz jest wybitnym geodetą, doktorem geodezji satelitarnej, absolwentem Politechniki Warszawskiej.

Kiedy był chłopcem, aparat firmy Hasselblad był nieosiągalnym marzeniem. Co to jest Hasselblad? Dla fotografów jest jak Rolls-Royce dla wielbicieli samochodów. Firma powstała w Szwecji w 1841 r. Jej aparatem wykonano np. pierwsze zdjęcia na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 11 w 1969 r.

Urodzony w 1944 r. Nazalewicz pasjonował się fotografią od szkoły...

14798

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]