Reklama

Ładowanie...

Sposób PiS na państwowe firmy: mają być „nasze”

14.11.2022
Czyta się kilka minut
Sposób PiS na państwowe firmy brzmi: mają być państwowe i mają być „nasze”. Jednocześnie partia nie ma pomysłu, jak nimi sprawnie kierować. Mnoży za to kolejne instytucje, potęgując chaos.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.Warszawa, lipiec 2020 r. ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER
O

Oficjalnie chodziło o to, by zapewnić stabilne zarządzanie spółkami. Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego miała decydować o tym, kto pokieruje pięcioma wybranymi spółkami o istotnym znaczeniu dla państwa. Wśród wskazanych w ustawie znalazły się PKN Orlen, Polfa Tarchomin oraz trzy firmy odpowiedzialne za przesył gazu, ropy i prądu: Gaz-System, PERN i PSE. Rada miała być powoływana na sześć lat, w większości przez Sejm, i wybierać władze wymienionych spółek na pięcioletnie kadencje (obecnie trwające uległyby zakończeniu). Nietrudno policzyć, że jej członkowie zasiadaliby do końca obecnej, przez całą kolejną, a także przez rok jeszcze jednej kadencji Sejmu. Mogliby też wybrać władze pięciu firm na najbliższe 10 lat.

Argument troski o stabilność najważniejszych przedsiębiorstw i ochronę ich przed chaosem jest bałamutny, bo akurat w tych firmach nie mamy do czynienia z karuzelą...

14963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]