Reklama

Spór o cokoły

Spór o cokoły

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Odsłonięcie warszawskiego pomnika przywódcy endecji, zapowiadane na 15 listopada, wzbudziło już liczne spory. Czy Dmowski na to zasługuje?.
C

Chociaż zasadniczo nie jestem wielbicielem pomników, bo z reguły, zwłaszcza te nowoczesne, są bardzo brzydkie, to oczywiście najważniejszy nie jest ich walor estetyczny, lecz fakt, że mają upamiętniać ważną postać z dziedziny kultury, nauki czy polityki. Z tego punktu widzenia upamiętnienie Romana Dmowskiego jest czymś całkowicie naturalnym. Oczywiście można mieć do niego liczne i słuszne zastrzeżenia, ale czyż nie jest podobnie z Józefem Piłsudskim? Dlaczego nie miałoby być pomnika Aleksandra Wielopolskiego, który także był wybitną, choć bardzo sporną postacią historyczną? Stanisław Stomma na pewno byłby gorącym zwolennikiem postawienia pomnika margrabiemu.

Słowem: każda postać historyczna - wyjąwszy łajdaków i zdrajców - na swój pomnik zasługuje, o ile jest dla pewnej grupy obywateli ważna. Tu jednak pojawia się problem wcale niebłahy, a mianowicie: czy...

1434

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]