Reklama

Spojrzenie za kulisy

Spojrzenie za kulisy

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Elektronika bywa (dla niektórych) przekleństwem.
K

Komputerowy twardy dysk, który anonimowy rzekomo nadawca przesłał w 2012 r. stowarzyszeniu dziennikarzy z Waszyngtonu, miał niezwykłą zawartość: 2,5 mln dokumentów należących do dwóch firm, które – operując w skali globalnej – doradzają, jak unikać podatków. Jak słyszymy, jest tam 130 tys. nazwisk z 170 krajów. Zapewne wykradzione, od minionego tygodnia upubliczniane, materiały te dają – po raz pierwszy w historii – tak głęboki wgląd za kulisy szczególnej branży.
Nas, zwykłych podatników, którzy nawet nie są wodzeni na pokuszenie, bo w naszym imieniu daninę na rzecz państwa pobiera pracodawca, to nie dotyczy. Ale najbogatsi mają w czym wybierać. Weźmy Kajmany: wyspy na Morzu Karaibskim, liczące mniej ludności niż Ełk, to globalny sejf: sumy bilansowe instytucji finansowych z Kajmanów wynoszą 51 000 proc. Produktu Krajowego Brutto wysp. Mniej zamożni, ale ciągle bogaci, mają...

2646

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]