Reklama

Spada śmiertelność wśród dzieci

Spada śmiertelność wśród dzieci

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Podczas gdy w 1990 r. każdego dnia umierało na świecie średnio 35 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, dziś liczba ta jest o ponad połowę mniejsza – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF-u (agencji ONZ ds. Dzieci).
T

To wciąż więcej niż ogłoszone przed 15 laty zamierzenia 189 państw członkowskich ONZ – w ramach tzw. Milenijnych Celów Rozwoju śmiertelność wśród dzieci miała spaść o dwie trzecie. Ale prognozy są obiecujące: mniej zgonów notuje się w państwach Afryki subsaharyjskiej, gdzie dotąd było najgorzej. Za większość przypadków śmierci dzieci poniżej 5. roku życia odpowiadają komplikacje okresu noworodkowego i choroby zakaźne; połowa zgonów ma związek z niedożywieniem. Wiele z nich – czytamy w raporcie – jest powodowanych przez choroby, do których zwalczania wystarczają proste i tanie terapie, jednak problemem jest dostępność podstawowej opieki zdrowotnej w niektórych państwach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]