Reklama

Spada śmiertelność wśród dzieci

Spada śmiertelność wśród dzieci

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Podczas gdy w 1990 r. każdego dnia umierało na świecie średnio 35 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, dziś liczba ta jest o ponad połowę mniejsza – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF-u (agencji ONZ ds. Dzieci).
T

To wciąż więcej niż ogłoszone przed 15 laty zamierzenia 189 państw członkowskich ONZ – w ramach tzw. Milenijnych Celów Rozwoju śmiertelność wśród dzieci miała spaść o dwie trzecie. Ale prognozy są obiecujące: mniej zgonów notuje się w państwach Afryki subsaharyjskiej, gdzie dotąd było najgorzej. Za większość przypadków śmierci dzieci poniżej 5. roku życia odpowiadają komplikacje okresu noworodkowego i choroby zakaźne; połowa zgonów ma związek z niedożywieniem. Wiele z nich – czytamy w raporcie – jest powodowanych przez choroby, do których zwalczania wystarczają proste i tanie terapie, jednak problemem jest dostępność podstawowej opieki zdrowotnej w niektórych państwach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]