Reklama

Prawdziwe jądro ciemności

Prawdziwe jądro ciemności

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Badanie, która śmierć wzbudza większe zainteresowanie, to zajęcie makabryczne, ale wiele ono wyjaśnia. Śmierć czterech milionów Kongijczyków świat uznaje najwyraźniej za mało heroiczną, najwyraźniej apolityczną, a zatem - niemedialną.
fot. KNA-Bild
P

Powszechne wybory w Kongu, pierwsze od ponad 40 lat, niosą nadzieję: że gdy rząd zostanie wybrany, zawita do tego gnębionego wojną kraju prawdziwy i trwały pokój; i że po dziesięciu latach ubóstwa i śmierci kraj ten zejdzie wreszcie z listy ognisk nieustannego kryzysu humanitarnego, który wymaga rozległej pomocy z zewnątrz.

Ale czy Kongo - teoretycznie w stanie pokoju, odkąd rozejm w 2002 r. zakończył ośmioletnią wojnę domową, ale wciąż cierpiące od wybuchów przemocy - kiedykolwiek zajmowało na tej liście należne mu miejsce? Czy skala tragedii trawiącej Kongijczyków zyskała właściwą uwagę? Odpowiedź niestety brzmi: nie. Obojętność wobec nieszczęścia, jakie dotyka Kongo, była i jest niemal powszechna, chociaż liczby to nieszczęście ilustrujące - szczególnie kluczowy wskaźnik "nadmiernej umieralności", a więc ilości zgonów ponad średni poziom - są wstrząsające...

4618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]