Reklama

Souvenir

Souvenir

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Życie w internetach fascynuje do rozpuku, do imentu, do dna den, dbają o to zmyślne demony zwane teraz dla niepoznaki algorytmami.
A

Algorytmy wiodą na manowce, spotykamy je na rozdrożu, podsuwają nam przed oczy rzeczy, których po prostu nie da się odzobaczyć. Na przykład ozdoby bożonarodzeniowe z barakami Auschwitz i drutem kolczastym. Do nabycia również brama obozu i tory. Można sobie zawiesić na choince w Wigilię i podzielić się opłatkiem, dajmy na to. Wystarczy kliknąć i kupić porcelanowe dekoracje na Amazonie... W formie gwiazdek, dzwonków... Można również poczekać do sylwestra i otworzyć piwo porcelanowym przyrządem do kapsli, przyozdobionym – wypisz, wymaluj – wedutą najsłynniejszego obozu koncentracyjnego. Mam nieodparte wrażenie, że wszystkie owe pamiątkowo-bożo­narodzeniowe gadżety wykonała rękodzielnie Niewidzialna Ręka Rynku, pracująca dla najbogatszego człowieka świata, szefa Amazona, samego Jeffa Bezosa.

Muzeum Auschwitz zaprotestowało, niezapomnianych ozdób nie można już kupić (przynajmniej...

1971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]