Souvenir
Algorytmy wiodą na manowce, spotykamy je na rozdrożu, podsuwają nam przed oczy rzeczy, których po prostu nie da się odzobaczyć. Na przykład ozdoby bożonarodzeniowe z barakami Auschwitz i drutem kolczastym. Do nabycia również brama obozu i tory. Można sobie zawiesić na choince w Wigilię i podzielić się opłatkiem, dajmy na to. Wystarczy kliknąć i kupić porcelanowe dekoracje na Amazonie... W formie gwiazdek, dzwonków... Można również poczekać do sylwestra i otworzyć piwo porcelanowym przyrządem do kapsli, przyozdobionym – wypisz, wymaluj – wedutą najsłynniejszego obozu koncentracyjnego. Mam nieodparte wrażenie, że wszystkie owe pamiątkowo-bożonarodzeniowe gadżety wykonała rękodzielnie Niewidzialna Ręka Rynku, pracująca dla najbogatszego człowieka świata, szefa Amazona, samego Jeffa Bezosa.
Muzeum Auschwitz zaprotestowało, niezapomnianych ozdób nie można już kupić (przynajmniej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]