Sosabowski miał rację

ANTONY BEEVOR, historyk: Krytyka za klęskę operacji „Market Garden” skupiła się na polskim generale. Alianci potraktowali go w oburzający sposób.

Reklama

Ładowanie...

Sosabowski miał rację

09.09.2019
Czyta się kilka minut
ANTONY BEEVOR, historyk: Krytyka za klęskę operacji „Market Garden” skupiła się na polskim generale. Alianci potraktowali go w oburzający sposób.
Ruiny zniszczonego przez Niemców i wysiedlonego miasta Arnhem i słynny most na Renie, koniec września 1944 r. MEDIADRUMIMAGES / ANTHONYTUCKER-JO / EAST NEWS
P

PATRYCJA BUKALSKA: Pana książka „Arnhem” przygnębia. Alianci przegrali tak ważną bitwę w dużym stopniu za sprawą ambicji i animozji swych dowódców…

ANTONY BEEVOR: …i próżności, nie zapominajmy o próżności. Przegrano ją też z powodu błędów popełnionych już w fazie przygotowań. Oraz panującej pod koniec sierpnia i na początku września 1944 r. euforii, że zwycięstwo jest bliskie. Sądzono, że Niemcy zaraz upadną, jak jesienią 1918 r. Oraz że lipcowy zamach na Hitlera oznacza, iż armia niemiecka musi być w stanie rozkładu, skoro próbuje zabić swego głównodowodzącego. Tymczasem nieudany zamach sprawił, że Hitler i SS byli zdeterminowani walczyć do końca. Sprawę pogorszyło to, że Montgomery miał wtedy „widzenie tunelowe” i nie chciał słyszeć o problemach, o których raportowali oficerowie holenderscy i oczywiście gen. Stanisław Sosabowski, dowódca polskiej brygady...

19648

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]