Reklama

Historia dla wszystkich

Historia dla wszystkich

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Antony Beevor, brytyjski historyk: W ostatnich dekadach zmienił się sposób opowiadania o przeszłości oraz profil czytelnika takich książek. Ludzie chętnie chcą odkrywać historię, poznając losy innych ludzi.
Antony Beevor w swojej pracowni, okolice Canterbury, Anglia, 2011 r. Fot. David Sandison / WRITER PICTURES / FORUM
P

PATRYCJA BUKALSKA: Ostatnim razem rozmawialiśmy, gdy wydał Pan książkę „Druga wojna światowa” [„TP” 10/13 – red.]. Najnowsza Pana praca „Ardeny 1944”, której polskie tłumaczenie właśnie się ukazało, również traktuje o tej wojnie.

ANTONY BEEVOR: Obawiam się, że tak… (śmiech).

Polskie wydanie „Ardenów” ma podtytuł „Ostatnia szansa Hitlera”. Czy rzeczywiście zaczynając w grudniu 1944 r. wielką kontrofensywę na froncie zachodnim, Niemcy miały jeszcze jakąś szansę, by odwrócić losy wojny?

Wszyscy niemieccy generałowie wiedzieli, że takiej szansy nie ma. To Hitler wpadł na pomysł ofensywy w pierwszej połowie września 1944 r., gdy przebywał w Wilczym Szańcu. Marzył, aby zrobić coś, co odwróci bieg wojny....

15884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]