Reklama

Sojusz na równi pochyłej

Sojusz na równi pochyłej

26.04.2011
Czyta się kilka minut
"NATO jest jedynie instrumentem, niczym mniej i niczym więcej" - pisał niegdyś Manfred Woerner, nieżyjący już sekretarz generalny paktu. Kryzys libijski jest bodaj najlepszą ilustracją tej sentencji.
G

Gdy historycy będą pochylać się kiedyś nad tym, jak doszło do zaangażowania NATO w operację libijską - której większość sojuszników nie chciała, i która jest po prostu nieistotna z punktu widzenia bezpieczeństwa obszaru atlantyckiego - być może uznają, że był to moment, gdy zakończyła się ostatnia "pozimnowojenna" faza jego ewolucji: od sojuszu opartego na wspólnych celach i złączonego wspólną ideą polityczną, w stronę techniczno-organizacyjnego zaplecza dla działań "koalicji chętnych i zdolnych".

"Skrzynka z narzędziami"

Z wojskowego punktu widzenia, udział samolotów i okrętów NATO w patrolowaniu przestrzeni powietrznej Libii i egzekwowania embarga na dostawy broni nie jest szczególnym wyzwaniem - nawet jeśli uwzględnimy fakt, że wiele krajów twórczo rozwinęło zasadę "nieaktywnego zaangażowania", nakładając na swych...

10567

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]