Reklama

I solidarni, i egoistyczni

I solidarni, i egoistyczni

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Tym, co odróżnia operację afgańską od Iraku - i przesądza o potrzebie jej wsparcia - jest fakt, że Afganistan to operacja Sojuszu, którego jesteśmy członkiem i który daje nam gwarancje bezpieczeństwa. Równocześnie, wysyłając żołnierzy, powinniśmy być egoistyczni - jak reszta sojuszników.
Wrzesień 2005 r.: w wyborach parlamentarnych w Afganistanie uczestniczyły także kobiety /fot. US State Dep.
J

Jechać czy nie jechać do Afganistanu? Bartosz Cichocki jest zdecydowanie "za", nieco przy tym dramatyzując, że jest to kwestia "być albo nie być" Polski w NATO. Marcin Król przyznaje, że nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania, ponieważ w polskiej debacie brakuje jednego kryterium, którym można by kierować się przy ocenie zasadności wysyłania żołnierzy do operacji wojskowych w odległych zakątkach świata. Piotr Kłodkowski jest natomiast zdecydowanie "przeciw". "To gorzej niż zbrodnia, to błąd" - pisze, powołując się na Talleyranda, ale tak naprawdę krytykuje przede wszystkim politykę Zachodu wobec Iraku i Afganistanu, a nie decyzję o wysłaniu polskich oddziałów. Kiedy się czyta wspomnianych autorów jednego po drugim, różnice między nimi tracą na wyrazistości. Każdy opisuje bowiem inny fragment problemu - i każdy ma sporo racji.

---ramka 465918|strona|1---...

13517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]