Reklama

Śmierć i igrzyska

Śmierć i igrzyska

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Mord na byłym prezydencie Czeczenii kończy pewien etap konfliktu. Etap, gdy - mimo morza przelanej po obu stronach krwi - można było jeszcze myśleć o pokoju. Teraz nastanie czas radykałów. Na czeczeńskiej szachownicy zostali dwaj gracze, którzy nie mają hamulców: Szamil Basajew i jego prorosyjski rywal Ramzan Kadyrow. Oznacza to jeszcze większą przemoc i wzrost znaczenia islamskich ekstremistów.
Asłan Maschadow jako przywódca partyzantów
C

Czy to przypadki, czy może dająca się wytłumaczyć prawidłowość? Kiedy tylko zaczyna być głośno o podjęciu negocjacji pokojowych w Czeczenii, jakieś tragiczne wydarzenia je uniemożliwiają. Kiedy zapowiada się przybycie komisji, badającej wydawanie pieniędzy na wojsko i na odbudowę Czeczenii, awarii ulegają helikoptery wiozące kontrolerów. A gdy zaczyna spadać popularność prezydenta Putina, zdarza się coś, co propagandowo pozwala ranking ponownie wywindować w górę.

Po niefortunnych początkach wdrażania przez Putina jego reform (np. odbierających ulgi emerytom) i po przerzuceniu na barki społeczeństwa kosztów gospodarki komunalno-mieszkaniowej rosyjscy socjolodzy zaczęli bić na alarm, że rośnie potencjał społecznego protestu. Wskaźnik w rankingu popularności prezydenta niepokojąco zjechał w dół.

Kto zabił? I dlaczego?

...
9252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]