Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Smak wspólnoty

Smak wspólnoty

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Najlepszy chleb na Mazowszu zawdzięczamy niepokornemu Szwajcarowi, jego polskiej żonie, antropolożce, Zygmuntowi Glogerowi oraz... Rudolfowi Steinerowi.
Nieużywane już zabytki z kolekcji Stratenwerthów. Fot. Alina Gajdamowicz
C

Chleb „Hruby” można kupić w sklepach i delikatesach w Płocku, Sosnowcu, Gliwicach, ale najlepiej wybrać się na sobotni Biobazar w zabytkowych budynkach dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Nie dlatego, że „Hruby” dociera tu zaledwie w kilka godzin po wyjęciu z pieca. Wypiekany w ekologicznym gospodarstwie niedaleko Płocka chleb, przechowywany w płócienym woreczku, zachowuje świeżość przez tydzień. Wizyta w Norblinie to w pewnym sensie powrót do źródeł. Nie byłoby „Hrubego” ani prężnego ośrodka edukacji ekologicznej i kulturowej o międzynarodowym zasięgu w maleńkim Grzybowie koło Słubic, gdyby nie kiermasz.

Na początku lat 90. w Ośrodku Kultury „Ochota” w Warszawie działał Klub Zdrowego Odżywiania. Wykładom i prezentacjom towarzyszył kiermasz produktów ekologicznych, na którym handlował Peter Stratenwerth. Zafascynowany rolnictwem ekologicznym, Szwajcar trafił do Polski w 1986...

8828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]