Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Myślę w szczególności o dramacie osób cierpiących z powodu przemocy na Ukrainie: o ludziach pozostających na terenach wstrząsanych walkami, które spowodowały już kilka tysięcy zgonów, oraz o tych – ponad milionie – którzy zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem” – mówił papież 3 kwietnia przed modlitwą „Regina caeli”.
Małgorzata Nocuń / Fot. Grażyna Makara
P

Papież kolejny raz wykonał ważny gest, którego wymowa ma także charakter polityczny – ogłosił zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu na Ukrainie. Fundusze będą zbierane 24 kwietnia w parafiach katolickich na całym świecie. Franciszek mówił, że należy ulżyć cierpieniom materialnym ukraińskiego społeczeństwa i okazać solidarność z Ukrainą. Tym samym przypomniał światu o konflikcie zbrojnym trwającym we wschodniej części tego kraju.

Niedawno papież spotkał się na Kubie z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem. Podczas tego „historycznego spotkania” hierarchowie dwóch Kościołów wzywali „wszystkie strony konfliktu na Ukrainie do działań na rzecz pokoju”. Część Ukraińców była oburzona: podkreślali, że Cyryl jako patriarcha jest częścią reżimowego państwa, nie można więc traktować go jako partnera. Sojusz Kremla z Kościołem prawosławnym jest rzeczywiście bliski, Rosja – również przy pomocy Cerkwi prawosławnej – realizuje polityczne cele w państwie nad Dnieprem. Apel o zbiórkę pieniędzy dla Ukraińców pokazał, że Franciszek wsłuchał się w głosy krytyki. Opowiedział się po stronie ludzi słabych i skrzywdzonych – ofiar imperialnych zapędów Moskwy. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]