Reklama

Misja Cyryla

14.02.2016
Czyta się kilka minut
Przez wiele lat nie udawało się zorganizować spotkania patriarchy z papieżem. Co się zmieniło, że w końcu do tego doszło?
Na lotnisku w Hawanie, 12 lutego 2016 r. Fot. Adalberto Roque / AP / EAST NEWS
O

O spotkaniach dostojników dość często mówi się: „historyczne” – zwykle przesadzając. Tym razem o przesadzie nie ma mowy. W miniony piątek 12 lutego na lotnisku w Hawanie, stolicy Kuby, doszło do prawdziwie historycznego spotkania – Franciszka, papieża Kościoła rzymskokatolickiego, z Cyrylem, patriarchą Moskwy i Wszechrusi.

Było to pierwsze takie wydarzenie w historii – znak ocieplenia w relacjach Kościoła z rosyjską Cerkwią i efekt dwuletnich negocjacji między Watykanem a Moskwą. Kubę wybrano jako miejsce neutralne: Cyryl przebywał na wyspie z oficjalną wizytą, z kolei Franciszek zatrzymał się na niej podczas lotu do Meksyku [o papieskiej pielgrzymce piszemy w „Obrazie tygodnia”].

Wcześniej rosyjski patriarcha odmówił ponoć spotkania w Europie, ze względu na, jak to ujął jego rzecznik, „burzliwą historię podziałów i konfliktów między chrześcijanami”.

Po...

5164

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]