Reklama

Misja Cyryla

Misja Cyryla

14.02.2016
Czyta się kilka minut
Przez wiele lat nie udawało się zorganizować spotkania patriarchy z papieżem. Co się zmieniło, że w końcu do tego doszło?
Na lotnisku w Hawanie, 12 lutego 2016 r. Fot. Adalberto Roque / AP / EAST NEWS
O

O spotkaniach dostojników dość często mówi się: „historyczne” – zwykle przesadzając. Tym razem o przesadzie nie ma mowy. W miniony piątek 12 lutego na lotnisku w Hawanie, stolicy Kuby, doszło do prawdziwie historycznego spotkania – Franciszka, papieża Kościoła rzymskokatolickiego, z Cyrylem, patriarchą Moskwy i Wszechrusi.

Było to pierwsze takie wydarzenie w historii – znak ocieplenia w relacjach Kościoła z rosyjską Cerkwią i efekt dwuletnich negocjacji między Watykanem a Moskwą. Kubę wybrano jako miejsce neutralne: Cyryl przebywał na wyspie z oficjalną wizytą, z kolei Franciszek zatrzymał się na niej podczas lotu do Meksyku [o papieskiej pielgrzymce piszemy w „Obrazie tygodnia”].

Wcześniej rosyjski patriarcha odmówił ponoć spotkania w Europie, ze względu na, jak to ujął jego rzecznik, „burzliwą historię podziałów i konfliktów między chrześcijanami”.

Po...

5164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

(Jakuba 4:4) Cudzołożnice, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Kto więc chce być przyjacielem świata, czyni siebie nieprzyjacielem Boga.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]