Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

26.10.2015
Czyta się kilka minut
„Istnieje pokusa popadania w »wiarę tabelkową«. (…) Już mamy naszą mapę drogową: wiemy gdzie iść i ile nam to zabierze czasu, wszyscy powinni uszanować nasze rytmy i każdy niewygodny nam przeszkadza” – mówił papież podczas mszy na zakończenie Synodu.
F

Franciszek na koniec Synodu powiedział o czasie. Bo przechodzący koło Bartymeusza mieli czas, ale nie dla niego. Ich czas był ułożony i gonił ich. Krzyk ślepca nieznośnie kradł im czas. Jezus dostrzegł „najwyższy czas” Bartymeusza i zaczął rozmawiać z nim, zanim go uzdrowił. Miał wyczucie dojrzewania do odpowiedniej pory.
Papież, jezuita, widzi tę różnicę w podejściu do czasu. Wychował się w ignacjańskiej szkole rozeznawania. Synod w najwrażliwszych punktach swojej relacji odwołał się do rozeznania, zaprosił poranionych przez rozwód i pragnących pełnej komunii do dialogu z kapłanem. Pokazał, że ma wyczucie odpowiedniego czasu, pory na szczere rozeznanie, na szukanie tego, co najlepsze.
Wielu spodziewało się nowych paragrafów, dokładnego wytyczenia granic nadziei. Chcieliby raz na zawsze skończyć z rozeznawaniem. Tylko że wtedy krzyk rozwodnika staje się niewygodny. Nie ma na niego czasu w naszym rozkładzie jazdy.
I jeszcze jedno. Czy dla nas w Polsce nadszedł już czas na staranie się o komunię św. dla naszych braci i sióstr, skoro sami nie bardzo jej pragniemy? A może teraz, po Synodzie, jest najwyższy czas, by zatęsknić nie tylko za kościołami pełnymi dominicantes, ale i communicantes? ©

Autor jest redaktorem naczelnym jezuickiego kwartalnika „Życie Duchowe”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]