Reklama

Lęk przed kulturą

Lęk przed kulturą

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Wolimy pseudokulturę uprzedzeń, etykietek i „dowcipnych” stereotypów. To łatwiejsze niż okazanie szacunku, wysłuchanie innego.
Fot. Pool Catarina / VANDEVILLE / GETTY IMAGES
N

Na adwentowych drogach Dawid sugeruje wiele ścieżek. Może być też znakiem jako artysta. To o nim napisano: „A kiedy zły duch zesłany przez Boga napadał na Saula, brał Dawid cytrę i grał. Wtedy Saul doznawał ulgi, czuł się lepiej, a zły duch odstępował od niego” (1 Sm 16, 23). Dawid musiał być natchnionym muzykiem, skoro graniem wypędzał złego ducha. Jednakże Saul próbował go wtedy przebić dzidą (por. 1 Sm 18, 10-11). Było się czego bać! I wielu boi się kultury. Jest dla nich obca, groźna, demoniczna…

W Grecji teatry budowano w uzdrowiskach, bo leczono tam nie tylko ciało, lecz i ducha. Sztuka była lustrem dla duszy. Interakcja między widzem a odgrywanymi scenami pozwalała na zobaczenie tego, co dręczy, co jest chore. Piękno zachęcało do wyzwolenia. Iskrę bożą ma ten, kto gra jak natchniony. To może przynosić ulgę, jak Saulowi, otwierać perspektywy uzdrowienia.

Czemu się...

3328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]