Reklama

Argentyński wzorzec

Argentyński wzorzec

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Papież chwali śmiałą interpretację „Amoris laetitia” w duszpasterstwie par niesakramentalnych.
Fot. Evandro Inetti / ZUMA / FORUM
W

W przyszłym roku do rąk duszpasterzy ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych ma trafić specjalne vademecum. Pracuje nad nim Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR) w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski. Chodzi o dostosowanie nauczania „Amoris laetitia” do polskich realiów. Jakie zalecenia się w nim znajdą?

Kontrowersje i pytania

Duszpasterstwo osób znajdujących się w takiej sytuacji rodzi spore trudności i wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony – jak przyznawał w rozmowie z KAI z 13 września dyrektor KODR ks. Przemysław Drąg – „duszpasterze takich par wciąż są postrzegani jako ci, którzy próbują usankcjonować złą formę wspólnego życia”. Z drugiej strony Kościół coraz bardziej uświadamia sobie, że ludzie żyjący w związkach niesakramentalnych nie są pozbawieni wiary i pragnienia Boga i że trzeba im towarzyszyć i...

14231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Hmm, z jednej strony pisze Pan: "Eucharystia pełni funkcję centralną – nie jako nagroda dla doskonałych, lecz lekarstwo i pokarm dla słabych" Ale z drugiej strony: "Jeśli dochodzi się do rozpoznania, że w konkretnym przypadku istnieją okoliczności łagodzące odpowiedzialność i winę" Z tego ostatniego cytatu wynika, że Eucharystia miałaby być nagrodą za brak winy / stosunkowo małą winę. Te dwa cytaty przeczą sobie.

Ciekawy artykuł na temat adhortacji i jej konsekwencji: http://www.pch24.pl/katolicki-filozof--papiez-musi-usunac-obiektywnie-heretyckie-stwierdzenia-z-amoris-laetitia--aby-uniknac-schizmy,46158,i.html

Dlaczego droga osobistego rozeznawania i branie pod uwagę okoliczności łagodzących są brane pod uwagę tylko w tak trudnej i niejednoznacznej ewangelicznie sytuacji, jak powtórne małżeństwa? Dlaczego sakramentalnie złączeni małżonkowie muszą bez dyskusji przestrzegać całkowitego zakazu antykoncepcji (także niewczesnoporonnej), bez względu na ich sytuację materialną, stan zdrowia, czy choćby ważną w chrześcijaństwie - wolną wolę? Dlaczego polscy spowiednicy są zobligowani do podtrzymywania tego zakazu, choćby sami rozeznali, że powinni powiedzieć coś innego?

I jeszcze inna refleksja: w obecnej dyskusji nie bierze się pod uwagę odmiennych sytuacji osób po rozpadzie pierwszego małżeństwa: część rozstała się ze sobą z woli obu stron, ale to raczej mniejszość; reszta albo porzuciła współmałżonka, albo została porzucona (lub też została postawiona w dramatycznej sytuacji zdrady, przemocy itp.). Sytuacja tych dwóch ostatnich grup jest diametralnie inna: jedni świadomie i dobrowolnie WYBRALI rozwód, inni NIE WYBIERALI sobie takiego życia. Jedni zamienili starzejącego się małżonka i trudy opieki nad dziećmi na osobę młodą i okazjonalne wypady z dziećmi za miasto. Ci drudzy - pozostali z tymi dziećmi na co dzień, upokorzeni i z wielką samotnością w sercu. Czy jeśli podniosą się z tego stanu, znowu pokochają i stworzą swoim dzieciom nowy dom - czy naprawdę ich sytuacja jest w świetle dokumentów kościelnych taka sama? Wierzę w Boże Miłosierdzie, które jest ponad naszymi słabościami, grzechem, i ponad wszelkim zrozumieniem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]