Reklama

Słuchajcie Franciszka

12.01.2015
Czyta się kilka minut
„Możesz odbyć tysiąc kursów katechezy, tysiąc kursów duchowości, tysiąc kursów jogi, zen i wszystkich tego rodzaju rzeczy. Ale to wszystko nie będzie nigdy w stanie dać ci wolności dziecka” – powiedział Franciszek 9 stycznia.
B

Brak wolności, mówił Papież, jest związany z zatwardziałością serca, która nie pozwala kochać. Źródłami tej zatwardziałości są bolesne doświadczenia, koncentracja na sobie i poszukiwanie bezpieczeństwa. Serce stwardniałe to serce zamknięte dla obrony „ego”. Papież ostrzega, że żadne praktyki religijne jako takie – czy to chrześcijańskie, czy nie – nie mogą dać nam wolności od „ego”. Papieskie ostrzeżenie zgodne jest tu z mistyczną mądrością ludzkości. Oto chrześcijański mistyk, Mistrz Eckhart, przekonywał, że kto szuka Boga przywiązany do określonych „sposobów”, znajdzie je właśnie, a minie się z Bogiem. Oto Patriarcha zen, Hui Neng, karcił swoich uczniów, że są „przywiązani do medytacyjnej poduszki”, tj. do praktyki zen. Obaj starożytni mistrzowie, podobnie jak papież, wiedzieli bowiem, że pobożne praktyki płynące z serca zamkniętego służą właśnie obronie „ego”. „Ja” nie może się...

1260

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]