Reklama

Škvorecký, Curwood, Marlicz

Škvorecký, Curwood, Marlicz

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Nie będę tym razem zachęcał do lektury którejś z nowości wydawniczych. Nagroda Angelusa dla "Przypadków inżyniera ludzkich dusz" Josefa Škvoreckiego to dobra okazja, by wrócić do pisarza, o którego książkach pisałem tu już parokrotnie. Przy sposobności zaś - pochwalić się odkryciem pewnej zagadki.
D

Decyzja jurorów wydaje mi się oczywista, a uczucia, jakimi darzę czeskiego pisarza, nie mają tu nic do rzeczy. "Przypadki...", wydane w oryginale w Toronto w roku 1977, są niewątpliwym arcydziełem. Z epickim rozmachem i zarazem lekkością, łącząc humor, liryzm i grozę, a nieporównany słuch językowy z mistrzostwem w prowadzeniu równoległych wątków, mieszając style narracji i płaszczyzny czasowe, opowiada Škvorecký o czeskiej historii pomiędzy okupacją niemiecką a "normalizacją" po inwazji w sierpniu 1968. Że zaś bohaterem, jak w wielu innych książkach Škvoreckiego, jest Danny Smiřický, alter ego autora, w latach 70. podobnie jak on emigrant wykładający w Kanadzie literaturę, do listy tematów dochodzi konfrontacja środkowoeuropejskich doświadczeń z bezradnym wobec nich Zachodem, a do używanych w powieści języków - czesko-amerykański volapück.

Škvorecký to pisarz...

4242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]