Reklama

Skromność wywyższona

Skromność wywyższona

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Mamy do czynienia z kontrrewolucją prostolinijności w poezji. Laur dla Krystyny Dąbrowskiej i Łukasza Jarosza ten zwrot jasno potwierdza.
P

Poetycką Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej podzielili się poeci, o których jeszcze niedawno prawie nikt nie słyszał (Krystyna Dąbrowska) lub – mimo sporego dorobku – słyszeli nieliczni (Łukasz Jarosz). To zaskakujące i optymistyczne, że laur i czek dostał się twórcom, którzy raczej początkują, niż kończą karierę. To zaskakujące i kłopotliwe, że po latach, kiedy poezja mówiła językami nieludzkimi, niebędącymi ludzką własnością, odrzucając schematy i tradycje, nie chcąc pocieszać i uczyć, następuje powrót autorów, także młodych, do starej wiary w porozumienie, wrażliwość, liryzm, komunikatywność, ważność przekazywanych treści.
Osobno podkreślić trzeba wyrobioną umiejętność kształtowania wiersza, czasami kunszt, koncept, ale dozowany z umiarem, realizm, czyli portretowanie świata, owszem, w skrótach, błyskach, znaczących przesunięciach, lecz przecież z poczuciem, że świat istnieje...

7088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]