Reklama

Siódmy zmysł

Siódmy zmysł

14.02.2012
Czyta się kilka minut
Do rozwikłania zagadki, jaką jest każda choroba, podchodził najpierw od strony pacjenta, starając się poznać jego historię.

„A lekarz, nie bacząc na lęk chorego (i swój własny), wiedząc, jak mało wie (zawsze za mało), mówi: Stanę przy tobie. (...) Nie opuszczę cię. Nie zostaniesz sam” – ostatnie zdania z książki prof. Andrzeja Szczeklika „Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” można czytać jak definicję lekarza. A więc lekarz to nie cudotwórca ani mag, choć przywrócenie chorego do zdrowia nieraz wydaje się nam czymś niewytłumaczalnym. Nie jest też medycznym technokratą, który wykonuje kolejne badania, przekonany, że rozmowa czy badanie ręką pacjenta to przeżytek, więc usiłuje dociec istoty choroby, nie zauważając człowieka, który jest jej siedliskiem.

Szpitalny prorok („ma pani trzy miesiące życia”) czy wszystkowiedzący lekarski prymus („tyle lat palił pan papierosy i teraz się dziwi, że ma raka?”) jako definicja lekarza wykluczają się więc same przez się.

„Kluczowe jest...

14841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]