Reklama

Cud w głowie

Cud w głowie

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Prof. Tomasz Trojanowski, neurochirurg: Nie zgadzam się na stwarzanie ludziom nadmiernej nadziei, że wyleczenie jest możliwe, na nakłanianie ich do wiary w cuda.
Floribeth Mora, mieszkanka Kostaryki, której powrót do zdrowia został uznany za cud w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II Fot. Hector Retamal / AFP / EAST NEWS
A

ANNA GOC, ARTUR SPORNIAK: Nagłe ustąpienie tętniaka mózgu uznano za cud w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II. Jak powstają tętniaki mózgu?
PROF. TOMASZ TROJANOWSKI: Mechanizm ich powstawania jest złożony. Większość wynika z wady ściany naczynia krwionośnego polegającej na tym, że w jakimś miejscu jest ona słabsza, a płynąca w nim krew, uderzając w tę ścianę, powoduje jej uwypuklenie. Tak powstają tzw. tętniaki workowate i wrzecionowate. Natomiast tzw. tętniaki rozwarstwiające pojawiają się, gdy krew wdziera się pomiędzy warstwy ściany naczynia. Wewnętrzna ściana naczynia ulega zwykle uszkodzeniu w wyniku urazu, zmian miażdżycowych albo zapalnych.
Wszystkie tętniaki są tak samo groźne?
Zależy to m.in. od ich lokalizacji. Tętniaki workowate pojawiają się w rozwidleniach naczyń. Na powstanie tętniaków wrzecionowatych...

13806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]