Reklama

Siła wiary

Siła wiary

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Komunikat Sala Stampa nie pozostawiał ani nadziei, ani złudzeń: Papież połączy się z wiernymi podczas niedzielnej modlitwy na »Anioł Pański«, ale będzie to łączność wyłącznie duchowa. W Rzymie padał deszcz, a lekarze przestrzegali, że kontakt chorego gardła i krtani z zimnym powietrzem może wywołać komplikacje. Nikt się więc nie spodziewał, że parę minut po dwunastej odsłonią się żaluzje papieskiego pokoju i Jan Paweł II udzieli wiernym błogosławieństwa. Papież siedział przy oknie parę minut. W pewnym momencie uniósł dłoń do gardła, jakby tym gestem chciał prosić o wybaczenie i usprawiedliwienie, że tym razem nie może mówić i modlić się wspólnie z pielgrzymami.
23 lutego 2005, Jan Paweł II pozdrawia uczestników audiencji generalnej. Dzień później ponownie trafił do szpitala
D

Decyzja o pozdrowieniu wiernych musiała zapaść nagle, bo obraz Papieża nie dotarł na Plac św. Piotra, gdzie zebrały się tłumy pielgrzymów i gdzie papieskie rozważanie przed modlitwą “Anioł Pański" odczytywał abp Leonardo Sandri. I to musiała być decyzja Jana Pawła II. Dzięki temu miliony modlących się za niego ludzi mogło odetchnąć z ulgą. Papież rzeczywiście powraca do zdrowia i optymizm Watykanu - poddawany w wątpliwość przez media - jest najwyraźniej uzasadniony.

Gdy w czwartek w południe Papież trafił do szpitala, zaledwie dziesięć dni po tym, jak go opuścił, sytuacja wydawała się naprawdę poważna. “Nie należy się bać" - uspokajały watykańskie źródła, ale i w tych głosach można było wyczuć niepokój. Trudno było go nie czuć, gdy wieczorem świat przebiegła wiadomość o zabiegu tracheotomii. Na lotnisku we Frankfurcie tłumy stały przy małym telewizorze i...

3689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]