Reklama

Milczenie i obecność

Milczenie i obecność

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Od początku lutego świat przeżywa coś, co można by nazwać nowym doświadczeniem Kościoła i to w wymiarze szczególnie dotkliwym. Jan Paweł II był chory wiele razy w ciągu przeszło 26 lat pontyfikatu, także bardzo poważnie. Zawsze towarzyszyła mu uwaga i troska milionów wierzących i niewierzących. Tym razem jednak i choroba Papieża, i jej okoliczności stwarzają nową sytuację.
S

Sam fakt recydywy w tak krótkim czasie, kiedy pierwszemu opuszczeniu kliniki Gemelli towarzyszyły zapewnienia o całkowitym powrocie do zdrowia, to tylko jeden z powodów do niepokoju, który wyrażać się musi licznymi pytaniami bez odpowiedzi. Nazbyt licznymi. I mimo że najważniejsze jest właśnie to wspomniane na początku nowe doświadczenie Kościoła, zacząć trzeba od drugiego aspektu sytuacji, na której w tym miesiącu skupia się świat: od niepewności, jej przyczyn i następstw.

Pytanie pierwsze i najważniejsze: jaki jest naprawdę stan chorego i co mu grozi na przyszłość? Oba przyjazdy Jana Pawła II do Gemelli odbyły się w trybie alarmowym i choć było to widać, w Watykanie się do tego nie przyznawano. I wtedy, i teraz niemal natychmiast po pierwszych działaniach lekarskich odzywały się uspokajające komunikaty. I wtedy, i teraz były one bardzo rzadkie i skąpe. Ba,...

5886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]