Modlitewny szturm

Stan zdrowia Papieża wyraźnie się poprawił. W niedzielę Jan Paweł II pobłogosławił z zamkniętego okna zgromadzonych pod kliniką Gemelli. Odmówił także modlitwę Anioł Pański - na szpitalnym korytarzu, w otoczeniu współpracowników i lekarzy.
Jan Paweł II odprawia Mszę św. w klinice Gemelli wspólnie z abp. Stanisławem Dziwiszem /
Jan Paweł II odprawia Mszę św. w klinice Gemelli wspólnie z abp. Stanisławem Dziwiszem /

Modlitwę i błogosławieństwo pokazano na telebimach ustawionych na Placu św. Piotra, gdzie abp Leonardo Sandri, zastępca sekretarza stanu, odczytał rozważanie Jana Pawła II. Papież dziękował: “...za tak wiele dowodów miłości, jakie docierają do mnie. Myślę w szczególności o licznych kardynałach, biskupach, kapłanach oraz grupach wiernych, ambasadorach i delegacjach ekumenicznych, którzy przybyli w tych dniach do kliniki Gemelli. Pragnę wyrazić szczególną wdzięczność za bliskość wiernym innych religii, głównie Żydom i muzułmanom. Niektórzy z nich zechcieli przyjść, aby modlić się tu, w szpitalu. Jest to dla mnie znak podnoszący na duchu, za który składam dziękczynienie Bogu".

Dalszą część rozważania poświęcono zbliżającym się świętom: “Kontynuujemy razem przygotowanie do Wielkanocy, ofiarując Bogu także cierpienie dla dobra ludzkości i dla naszego oczyszczenia" - podkreślił Jan Paweł II. Nawiązał do przeznaczonego na niedzielę fragmentu z Ewangelii św. Jana (9, 5), gdzie Jezus - “światłość świata" - uzdrawia ślepego od urodzenia. To znak, że “wiara jest światłem, które prowadzi nas na drodze życia, jest płomieniem, który niesie otuchę w trudnych momentach" - przypomniał Jan Paweł II.

Papież przebywa w szpitalu od 24 lutego; kryzys w leczeniu nastąpił w sobotę 26 lutego, gdy wystąpiły kłopoty z udrożnieniem rurki, która wprowadzona do tchawicy wspomagała oddychanie osłabionego Jana Pawła II. 4 marca agencja ANSA poinformowała, że lekarze zdjęli Papieżowi kilka szwów z rany, jaka powstała po zabiegu tracheotomii.

Joaquín Navarro-Valls poinformował, że Papież codziennie odbywa ćwiczenia układu oddechowego i mówienia. Rzecznik nie wykluczył, że powrót Jana Pawła II do Watykanu mógłby nastąpić przed Wielkanocą. We wtorek robocze spotkanie z Papieżem odbył kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Hierarcha powiedział, że dostarczył choremu kilka dokumentów do opracowania. Z Janem Pawłem II rozmawiał przez pół godziny. “Dziś mówił do mnie po włosku i niemiecku - oświadczył prefekt. - Jestem zadowolony widząc, że Ojciec Święty jest w pełni uważny, sprawny umysłowo, aby powiedzieć własnymi słowami to, co najważniejsze".

Papież regularnie odmawia brewiarz i inne modlitwy. Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza przypada na ogół w południe po modlitwie “Anioł Pański". Papież odpoczywa, ale również życzy sobie, aby mu czytano książki i prasę. Przyjmuje jedynie najbliższych współpracowników i przyjaciół. Wśród tych ostatnich był m.in. kard. Marian Jaworski ze Lwowa.

Miniony tydzień przyniósł także inne uspokajające sygnały: nadal nie wyklucza się, że Jan Paweł II przyjedzie w sierpniu do Kolonii na XX Światowe Dni Młodzieży. Tak twierdzą m.in. kardynałowie Joachim Meisner (metropolita koloński) i Karl Lehmann (przewodniczący Episkopatu Niemiec). Zdaniem kard. Lehmanna program papieskiej wizyty może być jednak ograniczony. Kard. Meisner wezwał wszystkich do “modlitewnego szturmu w intencji chorego Papieża".

Tymczasem do kliniki Gemelli nadchodzą życzenia z całego świata. Pozdrowienia na ręce nuncjusza w Teheranie złożył m.in. prezydent Iranu Mohammad Chatami. W kontekście ekumenicznym ważne było wydarzenie ze środy, gdy Jan Paweł II otrzymał ikonę Matki Boskiej od akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów sześciu krajów prawosławnych: Rosji, Bułgarii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Cypru oraz Grecji. “To dowód, że Europa Wschodnia modli się za niego" - powiedział w Radiu Watykańskim ambasador Bułgarii Władimir Gradew. Dodał, że pomysł ofiarowania ikony powstał na wiadomość, że po operacji Papież napisał na karteczce “Totus Tuus".

Życzenia przekazali także ambasadorowie Izraela - Oded Ben Hur od głównego rabina kraju Szlomo Amara, oraz Ukrainy - od prezydenta Wiktora Juszczenki. Nie ujawniono treści pisma w języku hebrajskim; ambasador Ben Hur powiedział jedynie, że list wyraża uczucia wszystkich Żydów i mieszkańców Izraela. Jego zdaniem “również inne religie powinny wziąć przykład z Jana Pawła II, który tak wiele uczynił dla sprawy pokoju, dialogu i dla dobra ludzkości".

MZ, JMaj, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2005