Ładowanie...
Siedem wcieleń Napoleona

Wyobrażeń na jego temat jest pewnie tyle, co jego rodaków. W społecznych rankingach najbardziej wpływowych postaci francuskiej historii to właśnie on, Napoleon Bonaparte – zmarły 5 maja 1821 r. w brytyjskiej niewoli na atlantyckiej Wyspie Świętej Heleny – lokuje się od lat na szczycie, walcząc o pierwszeństwo jedynie z generałem Charles’em de Gaulle’em oraz „królem słońce” Ludwikiem XIV.
W eseju „Życie Napoleona” – stworzonym niedługo po bitwie pod Waterloo w 1815 r., która przypieczętowała jego upadek – romantyczny pisarz Stendhal stwierdził, że biografię cesarza Francuzów trzeba będzie co roku pisać na nowo. Dziś o „bogu wojny” nadal jest głośno. Tym razem za sprawą wojen o pamięć, które jego rodacy toczą na okoliczność dwusetnej rocznicy jego śmierci.
Z braku miejsca ograniczymy się tu do siedmiu współczesnych wcieleń Bonapartego, czy, jak kto woli, jego awatarów....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]