Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Między wendetą a pardonem

Między wendetą a pardonem

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Dwieście lat temu we Francji trwały brutalne obrachunki z epoką napoleońską. W krwawym uścisku zwarły się dwa skrajnie sobie wrogie obozy podzielone niedawną przeszłością.
Jean-Léon Gérôme, Śmierć marszałka Neya, 1868 r. DOMENA PUBLICZNA
P

Poranek 7 grudnia 1815 r. był wyjątkowo chłodny. Przemierzając paryskie Ogrody Luksemburskie, kilkunastu żołnierzy przyspieszało kroku. Wyrok musiał być wykonany punktualnie o dziewiątej. Pluton egzekucyjny, sformowany według przepisów z 12 maja 1793 r., składał się z czterech sierżantów, czterech kaprali, czterech strzelców i dowódcy.

Więzień stanął pod wysokim murem. Historyk pisał potem, że dowódca oddziału chciał zawiązać mu oczy, ale skazaniec zerwał przepaskę. „Czyż pan nie wie, że żołnierz nie boi się śmierci?” – miał krzyknąć. Po chwili padło słowo: „Cel!”. Ale na sekundę przed ostatnią komendą skazaniec zdążył krzyknąć: „Niech żyje Francja! Towarzysze, prosto w serce!”.

Policzono, że w jego ciele utkwiło 11 z 12 kul. Tylko jeden żołnierz strzelił obok w mur, pod który osunęło się ciało Michela Neya – marszałka Francji, księcia Elchingen i Moskwy.

Dwie...

14271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]