Reklama

Ładowanie...

„Shutdown” w pigułce

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Bezpośrednią przyczyną amerykańskiego klinczu stała się próba zablokowania Obamacare – reformy ubezpieczeń zdrowotnych.
Rys. Marcin Bondarowicz
P

Prezydent USA chce wprowadzenia obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych, co w kraju przywiązanym do swobód jednostki budzi mieszane uczucia. Choć ustawa przeszła przez Kongres i Sąd Najwyższy, na jej wejście w życie nie godzą się Republikanie. Dlatego przygotowali projekt budżetu, w którym pojawia się zakaz finansowania tej reformy (szerzej o Obamacare patrz „TP” nr 40/2013). Na takie rozwiązanie nie godzą się z kolei Demokraci ani prezydent. Dlatego od 1 października USA są krajem bez budżetu. A w grę wchodzi dodatkowy czynnik: w czwartek 17 października upływa termin podniesienia ustawowego limitu długu publicznego USA. Bez tej decyzji kraj nie będzie mógł emitować obligacji. Ponieważ amerykańskie papiery dłużne odgrywają ważną rolę na międzynarodowym rynku finansowym, ich brak zachwiałby nie tylko Stanami, ale też innymi krajami. W momencie zamykania tego numeru „Tygodnika” impas...

1199

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]