Reklama

Ładowanie...

Sentencje Ojców

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Siedem cech określa głupca i siedem mędrca...
.

...Mądry nie rozwodzi się w obecności tego, kto przewyższa go wiedzą i wiekiem. Nie wpada w słowo swojemu przyjacielowi. Nie spieszy z odpowiedzią. Dorzecznie pyta i jak należy odpowiada. Najpierw na pierwsze (pytanie), a na ostatnie na końcu. Jeśli czegoś nie słyszał, powiada „nie słyszałem”. Uznaje prawdę. Z głupim rzecz się ma odwrotnie. (5, 7) tłum. z hebrajskiego Michał Friedman.

Głupiec” czy „człowiek nieokrzesany” w oryginale brzmi golem. To słowo zrobiło karierę dzięki XVI-wiecznemu praskiemu rabinowi. Juda Loew ben Bezalel, zwany Maharal, wedle legendy stworzył pozbawioną duszy istotę podobną człowiekowi. Miał ją powołać do istnienia, aby bronić praskich Żydów przed antysemickimi atakami. Stworzył ją z błota Wełtawy i nadał ludzkie kształty za pomocą rytuałów i hebrajskich liter. Golem zwalczał wrogów Izraela. Czynił to z wielką zawziętością...

4334

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]