Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Siedem cech określa głupca i siedem mędrca...
.

...Mądry nie rozwodzi się w obecności tego, kto przewyższa go wiedzą i wiekiem. Nie wpada w słowo swojemu przyjacielowi. Nie spieszy z odpowiedzią. Dorzecznie pyta i jak należy odpowiada. Najpierw na pierwsze (pytanie), a na ostatnie na końcu. Jeśli czegoś nie słyszał, powiada „nie słyszałem”. Uznaje prawdę. Z głupim rzecz się ma odwrotnie. (5, 7) tłum. z hebrajskiego Michał Friedman.

Głupiec” czy „człowiek nieokrzesany” w oryginale brzmi golem. To słowo zrobiło karierę dzięki XVI-wiecznemu praskiemu rabinowi. Juda Loew ben Bezalel, zwany Maharal, wedle legendy stworzył pozbawioną duszy istotę podobną człowiekowi. Miał ją powołać do istnienia, aby bronić praskich Żydów przed antysemickimi atakami. Stworzył ją z błota Wełtawy i nadał ludzkie kształty za pomocą rytuałów i hebrajskich liter. Golem zwalczał wrogów Izraela. Czynił to z wielką zawziętością...

4334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]