Ładowanie...
Sentencje Ojców
Stworzenie świata dokonało się w oparciu o surowo pojętą zasadę sprawiedliwości. Bóg przyjął w pierwszym podrozdziale Księgi Rodzaju imię Elochim, co wskazuje na Jego atrybut sędziego. Sąd wymaga, by ten, kto złamał prawo, podlegał tym samym karom niezależnie od społecznej pozycji i władzy, jaką pełni. Wiemy też, że żadne ze stworzeń nie mogłoby przetrwać, gdyby Pan nie uzupełnił porządku świata łaską i cierpliwością. Co jednak nie osłabia reguł prawa i reżimu sprawiedliwości. Sąd został oddany ludziom i nakazano im sądzić wedle praw Boga. Ten, kto rzetelnie wypełnia rolę sędziego, staje się partnerem Boga w dziele Stworzenia. Udoskonala się w służbie Wiekuistemu. Wszak celem stworzenia jest właśnie sprawiedliwość i ona uważana jest za najwyższą człowieczą cnotę.
Do tego dochodzi prawda. Prawda w tym ujęciu nie oznacza, że spostrzeżenie jest zgodne z ...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]