Senator Ameryka

Zdarzało mu się robić coś wbrew sobie, ale potem tego żałował i próbował minimalizować szkody. W dzisiejszej polityce to rzadkość, nie tylko w USA. Ale John McCain zawsze był indywidualistą.

Reklama

Senator Ameryka

Senator Ameryka

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Zdarzało mu się robić coś wbrew sobie, ale potem tego żałował i próbował minimalizować szkody. W dzisiejszej polityce to rzadkość, nie tylko w USA. Ale John McCain zawsze był indywidualistą.
John McCain w czasie swojej kampanii prezydenckiej. Tampa na Florydzie, listopad 2008 r. ROBYN BECK / AFP/ EAST NEWS
B

Był rok 2000, gdy w czasie prawyborów w Karolinie Południowej kandydata Johna McCaina zapytano o powiewający nad stanową legislaturą sztandar Konfederacji – ten z czasów wojny secesyjnej, z lat 1861-65. Choć tak naprawdę McCain uważał, że flaga ta jest dziś symbolem rasizmu i niewolnictwa, to – nie chcąc zrażać tamtejszych wyborców – wydał oświadczenie, iż flaga jest „symbolem dziedzictwa”.

Dla politycznej korzyści postąpił więc wbrew sobie – i potem nie był w stanie tego przeboleć. Po kilku miesiącach, kiedy już zawiesił prezydencką kampanię, wrócił do Karoliny Północnej, żeby publicznie przeprosić. Powiedział: „Sprzeniewierzyłem się swoim zasadom i złamałem obietnicę, że zawsze będę mówił prawdę. (...) Moja skrucha narazi mnie na krytykę z obu stron, ale trudno, zasłużyłem na nią. Łatwo być uczciwym, kiedy już nic od tego nie zależy”.

Z innych czasów

W innym...

17513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]