Reklama

Koniec buziaczków

Koniec buziaczków

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Wiceprezydentka o afroamerykańskich czy azjatyckich korzeniach, taka jak Kamala Harris, była nie do pomyślenia nawet dla ludzi zawodowo trudniących się wymyślaniem historii w Hollywood.
Julia Louis-Dreyfus jako Selina Meyer w serialu „Figurantka” HBO / MATERIAŁY PRASOWE
Ż

Żaden amerykański polityk nie aspiruje do roli wiceprezydenta, nie idzie do polityki z nadzieją, że zamieszka kiedyś w Number One Observatory Circle, a nie w Białym Domu. „Było sobie dwóch braci. Jeden wypłynął w morze, a drugi został wiceprezydentem i o obu słuch zaginął” – powiedział kiedyś Thomas Marshall, zastępca Woodrowa Wilsona. Miał sporo racji, o czym świadczy choćby to, że znaczna większość Państwa zapewne nigdy w życiu o Thomasie Marshallu nie słyszała.

Kamala Harris, która 20 stycznia 2021 r. zostanie pierwszą w dziejach Stanów Zjednoczonych wiceprezydentką, wyróżnia się na tle swoich poprzedników nie tylko płcią, ale i jamajsko-indyjskim pochodzeniem. Jest zaledwie trzecią kobietą, którą jedna z dwóch głównych partii mianowała kiedykolwiek na to stanowisko. Choć Amerykanie nigdy wcześniej nie mieli wiceprezydentki prawdziwej, popkultura pokazała im wystarczająco...

16906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wśród fikcyjnych wiceprezydentek pojawiła się też osoba o polskich korzeniach - Florentyna Kane,tytułowa bohaterka powieści "Córka marnotrawna" Jeffreya Archera. Znakomita polityczka,która zgodnie z opisanym schematem obejmuje urząd prezydenta po śmierci poprzednika. Przykład ciekawy, bo prezydentura pani Kane przypadałaby na koniec XX w. - choć oczywiście dla Archera była to (niezbyt odległa) przyszłość.

O niej myślałem, między innymi, pisząc, że (wice)prezydentki były atrakcyjnym urozmaiceniem fabuły thrillerów politycznych. Bo w książce Archera Florentyna Kane jest tylko tłem, tematem jest zamach na nią, ale jej samej tam niewiele. Natomiast wydaje mi sie, że fabuła "Córki marnotrawnej" i "Czy powiemy pani prezydent?" toczy się jakoś na przełomie lat 80. i 90.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]