Reklama

Ładowanie...

Historie Diuny

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Widziałem dwa razy i państwu również szczerze polecam. Jeden z najlepszych filmów science fiction ostatnich lat, imponujące wprowadzenie do sagi, która zachwyciła miliony. Wreszcie jest.
„Diuna”, reż. Denis Villeneuve. Na zdjęciu Timothée Chalamet. USA, 2020 r. Fot. MATERIAŁY PRASOWE WARNER BROS.
P

Pod koniec 1963 r. w miesięczniku science fiction „Analog” mało znany autor Frank Herbert zaczął publikować w odcinkach powieść o pustynnej planecie Arrakis, zwanej Diuną, jedynym we wszechświecie źródle drogocennego melanżu, „przyprawy”, która umożliwia podróże kosmiczne. O kontrolę nad planetą walczą feudalne rody: szlachetni Atrydzi i okrutni Harkonnenowie. W tle mamy intrygi, złowrogie Imperium oraz – pociągający za sznurki we wszechświecie – żeński zakon Bene Gesserit. Głównym bohaterem jest młody dziedzic Atrydów, Paul, który trafia między rdzennych mieszkańców Arrakis, nomadycznych Fremenów i niechętnie wchodzi w przeznaczoną mu rolę mesjasza, mahdiego.

Sążnisty rękopis całości książki odrzuciło dwudziestu wydawców, zgodziło się go przyjąć dopiero wydawnictwo Chilton Books, znane do tej pory wyłącznie z podręczników dla mechaników samochodowych. Pierwszy nakład...

20437

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]